STÁT SE ČLENEM

EKOLAMP jde po free riderech

24. dubna 2024
Černí pasažéři, anglicky se jim také říká free riders, jsou výrobci či dovozci elektrozařízení, kteří způsobují škodu tím, že finančně nepřispívají do systému recyklace elektroodpadu.

Typicky se jedná o malé výrobce či e-shopy, které dovážejí zboží na trh ze zahraničí, zejména z Asie. Někteří o této povinnosti nevědí, ale jiní ji ignorují a doufají, že si toho dohledové orgány nevšimnou.

Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v Seznamu výrobců elektrozařízení.

Společnost EKOLAMP se dlouhodobě na problematiku free ridingu zaměřuje a aktivně vyhledává a  oslovuje černé pasažéry s výzvou, aby své povinnosti plnili. Hájí tím zájmy svých členů, kteří zákon dodržují. Dlouhodobými aktivitami zaměřenými na potírání free ridingu EKOLAMP bojuje za férové podmínky na trhu pro všechny dovozce a prodejce elektrozařízení.

EKOLAMP rovněž pravidelně informuje o této problematice širokou i odbornou veřejnost prostřednictvím médií, například v nedávné tiskové zprávě.

detail