STÁT SE ČLENEM

EKOLAMP za výrobce hlídá vývoj a dopady nové legislativy

5. prosince 2023

Mezi další komodity, u kterých se uvažuje o zavedení recyklačních příspěvků, patří oblečení, nábytek či hračky. Dotkne se nová legislativa i členů EKOLAMPu?

Ministerstvo životního prostředí zvažuje zpoplatnění výrobků, které končí v komunálním odpadu, a na které výrobci či distributoři neodvádějí příspěvek na jejich likvidaci. Mezi takové výrobky patří například matrace, nábytek, barvy a laky, plastové hračky i noviny a letáky.

Podle ministerstva je spravedlivější zahrnout do separace a poplatků za likvidaci maximum výrobků, protože dnes se odpad likviduje za peníze obcí a občanů. Ve výsledku taková „daň“ za odpad může zvýšit cenu výrobků na trhu, ale snížit poplatky za komunální odpad v jednotlivých obcích.

Více si k tématu můžete přečíst zde.

Připravované změny mohou teoreticky postihnout i výrobce elektrozařízení sdružených v kolektivním systému EKOLAMP, pokud s některou z uvedených komodit podnikají. Pečlivě proto sledujeme vývoj legislativy a v případě potřeby budeme naše výrobce včas informovat. Je pro nás důležité poskytovat našim účastníkům co nejlepší služby a kvalitní komunikaci. Spolehlivost, podpora podnikání a budování udržitelného partnerství jsou u nás na prvním místě.

MYSLÍME EKOLOGICKY. NA BUDOUCNOST

detail