Ekolamp

2022
ÚnorVážení přátelé,

máte před sebou první letošní číslo Zpravodaje, ve kterém Vás mimo jiné seznámíme s výsledky sběru vysloužilých elektrozařízení za loňský rok nebo představíme změnu, ke které došlo v sazebníku recyklačních příspěvků od 1. ledna 2022.

Přejeme Vám příjemné čtení.

Tým EKOLAMP
Výsledky sběru elektrozařízení za rok 2021

I přes řadu omezení a komplikací, které s sebou pandemie v loňském roce přinesla, se nám podařilo společně s Vámi dosáhnout vysoké míry sběru světelných zdrojů a dalších elektrozařízení.

Celkem jsme sesbírali více než 551 tun světelných zdrojů, téměř 963 tun malých elektrozařízení a přes 2668 tun velkého elektra. Míra sběru se v posledních letech stále zvyšuje a nám se tak daří plnit zákonem dané sběrové limity.

Děkujeme Vám za skvělou spolupráci.

Změna sazebníku recyklačních příspěvků u autožárovek

Autozářivky

V rámci zkvalitňování našich služeb jsme s platností od 1. ledna letošního roku provedli drobnou změnu ve struktuře sazebníku recyklačních příspěvků. Samostatně je nově uvedena skupina 3.7.C - Přímo žhavené autožárovky s hmotností do 30 gramů včetně. Příspěvek na recyklaci je v této skupině ve výši 0,30 Kč za jeden kus. Pokud na trh tento sortiment uvádíte, požádejte si o aktivaci podskupiny 3.7.C prostřednictvím informačního systému, nebo kontaktujte obchodní oddělení. Více se dozvíte z našeho letáku.

Zavádíme certifikáty potvrzující splnění povinností

Pro naše účastníky, výrobce a dovozce elektrozařízení, jsme připravili ještě jednu novinku. Místo dosavadních Osvědčení o zapojení do kolektivního systému bude nově kolektivní systém EKOLAMP vydávat Certifikáty potvrzující splnění povinností v oblasti sběru a recyklace. Tyto certifikáty budou vydávány vždy jednou ročně s platností na příslušný kalendářní rok.

EKOLAMP zbaví obce řady starostí

Již od roku 2005 pomáhá kolektivní systém EKOLAMP obcím se sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Kromě toho, že zdarma zbaví města a obce elektroodpadu, postará se rovněž o veškerou administrativu a pomůže s osvětou. Navíc obce odmění v rámci motivačního programu za sesbíraná elektrozařízení a informování občanů.

Partnerství s kolektivním systémem se obcím vyplatí – kdyby si totiž objednaly svoz a recyklaci u odpadové firmy, musely by jí za tyto služby zaplatit. Kolektivní systém EKOLAMP realizuje celý proces v režimu zpětného odběru, který je financován prostřednictvím recyklačních příspěvků. Více se dozvíte v následujícím článku.

Webinář asociace EucoLight

EucoLight je evropská asociace kolektivních systémů pro zpětný odběr osvětlovacích zařízení, jejímž členem je rovněž EKOLAMP. Jedním z problémů, kterými se na evropské úrovni zabývá, je online freeriding, tedy nedodržování recyklačních povinností online prodejci. Pokud máte o tuto problematiku zájem, můžete se zdarma zúčastnit webináře, který proběhne 9. března. Více informací a odkaz na registraci naleznete zde.

EKOLAMP v médiích: Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

Ekologické chování lidí se zlepšuje. Vyplývá to nejen z výsledků sběru vysloužilých světelných zdrojů a elektrozařízení, ale také z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl v loňském roce mezi 1204 respondenty ve všech krajích České republiky.

Zatímco v roce 2019 byli lidé ochotni do sběrného místa s vysloužilým světelným zdrojem dojít maximálně 769 metrů, v následujícím roce to bylo již 929 metrů a v roce 2021 uvedli, že by jim nevadilo ujít k recyklační nádobě až 1069 metrů. Ze sběrných míst lidé preferují prodejny elektro, supermarkety a sběrné dvory.

Ekologické chování se ale region od regionu liší, tak například nejaktivnější Jihočeši, obyvatelé Olomouckého kraje, či Středočeši jsou ochotni urazit do sběrného místa skoro dva kilometry. Kdo je naopak nejpohodlnější, zjistíte zde.

Edukační kampaň

Věříme, že ekologické vzdělávání je důležité v kždém věku, a proto pro děti i dospělé připravujeme řadu vzdělávacích materiálů či informačních článků a využíváme i další komunikační kanály. Koncem loňského roku jsme proto spojili síly s populárními youtubery, kteří nám pomohli oslovit především skupinu dětí a mládeže.

Odkazy na videa s vyznačením času vzdělávacího okénka: Techarena (od 0:57), Ogy (od 6:53) a Jakub Destro (od 3:22)

S Terezou již od roku 2008

Environmentální organizace Tereza už více než 40 let podporuje ekologické vzdělávání dětí, rodičů i učitelů a pomáhá při přípravě edukačních materiálů a programů pro školy. Naše spolupráce s Terezou začala v roce 2008 a i v letošním roce budeme podporovat dva z řady jejích programů. Les ve škole podporuje výuku o přírodě v přírodě, a program Jděte ven pomáhá rodičům vymyslet zajímavý venkovní program pro děti.

Ekolamp

Infolinka v českém jazyce 810 888 100

Twitter Facebook YouTube
Odregistrovat moji adresu ! Online verze www.ekolamp.cz